Kam v Ljubljani?

0
745

Živahno zeleno mesto, ki združuje šarm manjše prestolnice in samozavest velikih evropskih velemest. V Ljubljani in regiji so ljudje na prvem mestu. V mestnem središču že dolgo ni več avtomobilov, zato pa je toliko več prostora za terase kavarn in restavracij, za kulturne dogodke, sproščene nakupe na raznih tržnicah, kolesarske steze … Zelene površine se prepletajo z urbanim okoljem, zato lahko iz mestnega vrveža hitro pobegnete v parke in gozdičke ter pobližje spoznate tudi širšo regijo. Ne glede na to, ali Ljubljano dobro poznate ali jo obiščete le redko, vas vabimo, da jo s pomočjo naših namigov odkrijete na novo.

Ljubljana je »zmajsko« mesto. Ljubljana je živahna. Ljubljana je zelena. Ljubljana je eno izmed najboljših evropskih mest za krajše oddihe (city break). Ljubljana je odlična kulinarična destinacija. Ljubljana je lepa v vseh letnih časih. Ljubljana ima številne znamenitosti, njeno staro mestno jedro je očarljivo. Ljubljana ima grad in tromostovje nad zeleno reko Ljubljanico. Ljubljana ima prijazne ljudi. Ljubljana je polna zabave, iger in raznolikih dogodkov.

Ljubljana je glavno mesto Slovenije. Ljubljana je duša in srce Slovenije. Ljubljana je odlično izhodišče za izletniško potepanje po Sloveniji. Ljubljana je mesto po meri človeka. Ljubljana je mesto kulture. Ljubljana je mesto arhitekta Jožeta Plečnika. Ljubljana je butična, Ljubljano lahko zlahka raziskujemo peš ali s kolesom. Ljubljana je raj za turiste. Tudi zato si poglejmo turistično Ljubljano nekoliko podrobneje.

Ljubljanski grad je zagotovo glavna atrakcija za obiskovalce mesta, toda vse, kar se skriva pod njim, od starega mesta do številnih muzejev in galerij, je več kot vredno nadaljnjega raziskovanja. Izjemna kombinacija pravih poslastic, od arhitekture Jožeta Plečnika do zgodovinskega vzdušja starega mesta do občasnih zametkov jugoslovanskega urbanističnega načrtovanja skupaj delujejo v sozvočju, da bi ustvarili to majhno in popolno mesto.

Priznani arhitekt Jože Plečnik je skušal Ljubljano oblikovati po vzoru antičnih Aten. Plečnikova Ljubljana se uvršča med najpomembnejše umetnine 20. stoletja. Med najboljša Plečnikova dela spada stavba Narodne in univerzitetne knjižnice, ureditev bregov Ljubljanice (Tromostovje, Čevljarski most), osrednja mestna tržnica, Cerkev Sv. Mihaela na barju, gledališče Križanke, itd.

Zmajski most krasijo znameniti kipi zmajev, ti burijo domišljijo, odkar most stoji. Med obiskom Ljubljane se morate fotografirati poleg zmaja. Zmajski most je bil zgrajen med prelomom 19. in 20. stoletja in je bil prva prava železobetonska konstrukcija v mestu ter eden prvih, pa tudi največjih tovrstnih mostov v tedanji Evropi.

Glavna tržnica. Nekoč so se ljudje zbirali v mestu na tržnici, nič drugače ni bilo v Ljubljani. Glavna tržnica še danes velja za tradicionalni kraj, kjer se srečujejo Ljubljančani in tudi ostali prebivalci Slovenije ter turisti.
Glavna tržnica obsega tržnico na prostem (na Vodnikovem in Pogačarjevem trgu), pokrito tržnico med obema trgoma ter Plečnikove pokrite tržnice ob reki Ljubljanici. Poleg tržnice boste našli številne gostinske locale in kioske z ulično hrano.

Prešernov trg s Frančiškansko cerkvijo. Zgodovinsko mestno jedro je Prešernov trg in ko ga boste obiskali, si morate ogledati tudi znamenito Frančiškansko cerkev, ki spada med najbolj prepoznavne podobe Ljubljane. Prešernov trg krasi spomenik našega največjega pesnika Franceta Prešerna.

V Mestnem muzeju Ljubljana si boste lahko ogledali stalno razstavo, ki prikazuje razvoj mesta Ljubljane od prazgodovine do današnjih dni. Zbirka muzeja obsega več deset tisoč enot, med katerimi najbolj izstopata najstarejše leseno kolo na svetu ter okoli 40.000 let stara lesena puščica.

Stolnica (cerkev Sv. Nikolaja). Katedrala mesta Ljubljane, v njej je sedež ljubljanske nadškofije, je zagotovo najpomembnejša baročna cerkev v Ljubljani. Stoji na mestu romanske bazilike iz 13. stoletja in je bila zgrajena leta 1701, potem ko so slednjo požgali Turki. Odlikujejo jo izjemne stenske poslikave in druga umetniška dediščina. Stolnico krasijo številne umetnine, ki si jih morate ogledati.

Stalna zbirka Narodne galerije obsega skoraj 600 del slovenske in evropske likovne umetnosti. Še posebej je potrebno omeniti izstopajoča dela slovenskih impresionistov, priljubljene slovenske slikarke Ivane Kobilce ter znamenitega modernističnega slikarja Zorana Mušiča.
Mestna hiša, Magistrat ali Rotovž je danes sedež Mestne občine Ljubljana. Zgrajena je bila v 15. stoletju, sedanjo podobo pa je dobila med leti 1717 in 1719.

Pročelje stavbe odraža beneški vpliv. V preddverju sta ohranjena še poznogotska plošča z grbom, ki je ostanek stare stavbe, in kip Herkula z levom iz poznega 17. stoletja, ki je nekoč stal na Herkulovem vodnjaku sredi Starega trga. V arkadah dvorišča je nameščen tudi Narcisov vodnjak, delo Francesca Robbe, ki je sprva stal na gradu Bokalce. Ob stopnišču je spomenik županu Ivanu Hribarju. V Mestni hiši si lahko pogledate Stekleni atrij, Zgodovinski atrij, Osrednji in Desni atrij.

Pet dobrih razlogov za raziskovanje Ljubljane

Novinar Jean Tiffon je v spletni različici pomembnega francoskega časopisa “Le Figaro” objavil članek z naslovom Slovenija: pet dobrih razlogov za raziskovanje Ljubljane, najboljše evropske destinacije 2022.

Ob zmagi Ljubljane za “Najboljšo evropsko destinacijo 2022” je avtor proslavil s člankom, ki navaja pet dobrih razlogov, da jo odkrijete. Mesto je opisano kot zeleno in trajnostno naravnano – s središčem, ki je zaprto za promet in obkroženo z urbanimi gozdovi – kot gledališka scena, ki zapeljuje ljubitelje umetniške dediščine, pa tudi kot ustvarjalna destinacija z bogato in pestro kulturno ponudbo.

Po besedah ​​Tiffona ne gre zamuditi tudi nastajajoče gastronomske duše, od priljubljene poletne tržnice ulične hrane Odprta kuhna do kuharskih mojstrov z Michelinovimi priznanji. Pred zaključkom avtor slavi lik Jožeta Plečnika kot arhitekta vizionarja, ki je zgodovinsko središče napolnil z mojstrovinami: med njegovimi izjemnimi doprinosi se spominja osrednje tržnice, narodne in univerzitetne knjižnice ter Plečnikove hiše in ateljeja, kjer se zdi, da se od njegove smrti nič ni spremenilo.

Članek je na voljo tukaj.  

Na portalu The Slovenia boste našli tudi vse zbrane ocene, kot je Michelin, Gault&Millau, Siol, Vivi, Mladina, Nedelo in The Slovenia Restaurant Awards. The Slovenia je edina spletna stran v Sloveniji, ki združuje vse ocene slovenskih restavracij in gostiln na enem mestu. Oglejte si ocene vseh slovenskih restavracij in gostiln tukaj.