Pandemija je poudarila globalni pomen potovanj in turističnega sektorja, pa tudi pomen vključevanje ključnih deležnikov v okrevanje in razvoj turizma. UNWTO v okviru letošnjega Svetovnega dneva turizma izpostavlja turizem na področju vključujoče rasti.
Svetovna turistična organizacija (UNWTO) je za tematiko Svetovnega dneva turizma 2021 opredelila pomen turizma za vključujočo rast. To je priložnost, da pogledamo onkraj statistike turizma in priznamo, da za vsako številko stoji oseba, so zapisali pri Svetovni turistični organizaciji. Pandemija COVID-19 je namreč imela velik družbeni in gospodarski vpliv, prizadeta pa so tako razvita kot gospodarstva v razvoju. Marginalizirane skupine in najbolj ranljivi so bili najbolj prizadeti. Zato je ključnega pomena okrevanje, ponovni zagon turizma in oblikovanje turizma prihodnosti, ki temelji tudi na intenzivnejšem vključevanju vseh skupin. Kot so zapisali pri Svetovni turistični organizaciji je bistveno in pravično, da bodo koristi, ki jih bo okrevanje turizma prineslo, zajelo široke ciljne skupine.
Vabljeni k branju poslanice in ogledu video nagovora ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška na povezavi.
Mag. Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, je ob letošnjem Svetovnem dnevu turizma izpostavila pomen gradnje turizma, ki temelji na trajnostnih vrednotah in vključuje vse ključne deležnike: »Letošnji svetovni dan turizma izpostavlja aktualno temo vključujoče transformacije turistične industrije. Pandemija covid-19, ki je močno vplivala prav na turistično industrijo, je turizem postavila pred številne izzive, prinaša pa tudi nove priložnosti. Danes imamo v turizmu obveznost za zeleno, digitalno in vključujočo transformacijo industrije.Ključno za ponovni zagon turizma in uspešno poslovanje v prihodnje je še tesnejše vključevanje ponudnikov, turistov, zaposlenih in lokalnega prebivalstva. Vsi ključni deležniki morajo biti deležni koristi okrevanja turizma. V Sloveniji smo si vprašanje oblikovanja zelenega in vključujočega turizma postavili že pred leti, odgovor nanj pa našli v trajnostnem razvoju turizma, ki ga udejanjamo skozi Zeleno shemo slovenskega turizma.«
Da pandemija prinaša številne izzive in nove priložnosti, ki so v premišljenem oblikovanju bolj trajnostnega, odpornega in vključujočega turizma, je izpostavil tudi letošnji Turistični panel v okviru Blejskega strateškega foruma. Panel je izpostavil, da je v turizmu potrebno še tesnejše sodelovanje vseh deležnikov: vlade, turističnih organizacij in podjetij, lokalnih skupnosti in zaposlenih. Turizem bo res uspešen le, če bo grajen na kolektivni in skupni odgovornosti s ciljem izboljšanja turističnega sektorja. Za uspešno transformacijo turizma je potrebno na novo opredeliti kazalnike uspešnosti.
Ključnega pomena za uspešen turizem bo še bolj kot doslej vključevanje prebivalcev in zaposlenih v razvoj turizma. Pomembna je tudi intenzivnejša vključenost turističnih destinacijskih organizacij, ki ob promocijski dobivajo vse pomembnejšo razvojno vlogo.
Vabljeni tudi k branju poslanice generalnega sekretarja UNWTO, Zuraba Pololikashvilija na povezavi in k ogledu video nagovora.
Svetovni dan turizma, ki ga vsako leto obeležujemo 27. septembra, spodbuja zavedanje o družbeni, kulturni, politični in gospodarski vrednosti turizma ter prispevku, ki ga lahko turistični sektor prispeva k doseganju ciljev trajnostnega razvoja.