Prvi šolski dan 2024: Razširjeni program RAP in ostale novosti

0
601

Danes, 2. septembra 2024, so šole po vsej Sloveniji ponovno odprle svoja vrata, saj se je začelo novo šolsko leto. Prvi šolski dan je za mnoge učence in dijake poseben trenutek, poln pričakovanj, radovednosti in vznemirjenja. Še posebej čustven je za prvošolce, ki so danes prvič sedli v šolske klopi, ter za dijake, ki začenjajo zadnje leto šolanja.

Kakšne pa so novosti v letošnjem šolskem letu?

Na prvi šolski dan 2024 je v Sloveniji prag osnovne šole prvič prestopilo približno 21.000 prvošolcev. Poleg tega je v srednje šole vstopilo okoli 20.000 dijakov, ki se bodo soočili z novimi izzivi in priložnostmi za osebnostni in akademski razvoj.

Pomembni datumi in počitnice v šolskem letu 2024/2025

V šolskem letu 2024/2025 se bodo učenci lahko veselili več počitniških obdobij, ki so razporejena skozi vse leto. Ti dnevi so priložnost za počitek in sprostitev, kar je nujno za zdrav razvoj in uspešno učenje.

  • Jesenske počitnice: 28. oktober 2024 – 1. november 2024
  • Novoletne počitnice: 25. december 2024 – 2. januar 2025
  • Zimske počitnice: 17. februar 2025 – 21. februar 2025 (vzhodna Slovenija), 24. februar 2025 – 28. februar 2025 (zahodna Slovenija)
  • Prvomajske počitnice: 27. april 2025 – 1. maj 2025
  • Poletne počitnice: od konca junija 2025 do začetka septembra 2025

Te počitnice bodo otrokom omogočile nujen oddih, staršem pa priložnost, da z družino preživijo kakovosten čas.

prvi šolski dan

Prvi šolski dan 2024

Na prvi šolski dan, 2. septembra 2024, je šolanje po Sloveniji uspešno steklo, s poudarkom na varnosti učencev, zlasti prvošolčkov. Letos so ponovno potekale številne preventivne akcije za zagotavljanje varne poti v šolo. Ena izmed najbolj opaznih je bila akcija “Varno v šolo”, ki jo izvajajo prostovoljci in policisti. Ti so skrbeli za varovanje otrok na nevarnejših cestnih odsekih, pregledovali prometno signalizacijo in ozaveščali starše o nevarnostih na cestah​.

Radio 1 je ob tej priložnosti ponovno organiziral svojo tradicionalno akcijo “Varno v šolo”, kjer so preko radijskih oddaj in na terenu spodbujali voznike k previdnosti, hkrati pa so poskrbeli za razdeljevanje odsevnih predmetov in rumenih rutic prvošolcem, da bi bili na cesti še bolj vidni​.

V novem šolskem letu je bil uveden tudi nov prometni program RAP (Razvojno-aktiven prihod), ki spodbuja otroke, da v šolo prihajajo peš, s kolesom ali skirojem, s čimer se dodatno zmanjšuje prometna obremenitev in povečuje varnost otrok na poti v šolo​.

Za vse tiste, ki so še posebej aktivni na poti v šolo, so določene šole v sodelovanju z lokalnimi oblastmi pripravile različne nagradne igre in promocijske aktivnosti, da bi otroke še dodatno motivirale za varno in trajnostno pot v šolo.

Novosti v slovenskem šolstvu 2024/2025

Šolsko leto 2024/2025 prinaša tudi nekatere novosti v slovenskem šolstvu, ki so pomembne tako za učence kot za starše. Te novosti so del stalnih prizadevanj za izboljšanje kakovosti izobraževanja in prilagajanje sodobnim izzivom.

1. Razširjeni program RAP (Razširjeni program osnovne šole)

RAP za šolsko leto 2024/2025 je zasnovan kot obogatitev osnovnega učnega načrta, ki učencem ponuja dodatne dejavnosti za celostni razvoj. Program vključuje interdisciplinarne vsebine, ki povezujejo različna predmetna področja in spodbujajo kritično mišljenje ter reševanje problemov.

Ključne značilnosti programa RAP 2024/2025:

  1. Interdisciplinarne vsebine: RAP vključuje različne teme, ki povezujejo več predmetov in spodbujajo kritično mišljenje ter reševanje problemov. Učenci bodo na primer skozi projekte združevali znanja iz naravoslovja, družboslovja, umetnosti in tehnologije.
  2. Podpora talentom: Program RAP je zasnovan tako, da omogoča podporo in razvoj talentov pri učencih. Šole bodo organizirale dodatne ure in delavnice za učence, ki izkazujejo posebne interese ali talente na določenih področjih, kot so matematika, jezikoslovje, umetnost, šport ali znanost.
  3. Učinkovito učenje in samostojno delo: V okviru RAP-a bodo učenci deležni dodatnih vsebin in metod, ki spodbujajo samostojno učenje, načrtovanje časa in odgovorno ravnanje z nalogami. To vključuje tudi uporabo digitalnih orodij za raziskovanje in ustvarjanje.
  4. Okoljska ozaveščenost in trajnostni razvoj: Program vključuje aktivnosti, ki povečujejo ozaveščenost učencev o okoljskih vprašanjih in trajnostnem razvoju. Učenci bodo sodelovali v projektih, povezanih z recikliranjem, varovanjem narave, trajnostnim življenjskim slogom in energetskimi viri.
  5. Povezovanje z lokalno skupnostjo: Šole bodo v okviru RAP-a tesneje sodelovale z lokalnimi skupnostmi, kulturnimi ustanovami, podjetji in organizacijami. Učenci bodo tako lahko sodelovali v projektih, ki so povezani z realnimi življenjskimi situacijami in izzivi, s čimer bodo pridobili dragocena praktična znanja.
  6. Krepitev socialnih in čustvenih veščin: RAP vključuje programe in delavnice, ki so namenjeni krepitvi socialnih in čustvenih veščin, kot so komunikacija, sodelovanje, empatija in obvladovanje stresa. Namen tega je spodbujanje pozitivnega šolskega okolja in dobrega počutja učencev.
  7. Šport in gibanje: Poudarek je tudi na telesni aktivnosti in zdravem načinu življenja. Program ponuja dodatne športne dejavnosti in spodbujanje zdravega življenjskega sloga, vključno s športnimi dnevi, tekmovanji in rekreativnimi dejavnostmi.

1. Vpeljava nove izbirne vsebine

V šolskem letu 2024/2025 bo v slovenskem izobraževalnem sistemu uvedenih več pomembnih novosti, ki so del širše prenove vzgoje in izobraževanja v Sloveniji. Ključni cilji prenove so usmerjeni v posodobitev učnih načrtov, povečanje osredotočenosti na digitalne kompetence, krepitev vseživljenjskega učenja in vključevanje novih pedagoških pristopov. Pomemben poudarek bo tudi na boljši podpori za učence s posebnimi potrebami in prilagoditvah, ki omogočajo bolj vključujoče in dostopno izobraževanje za vse. Uvedeni bodo novi programi, ki spodbujajo medpredmetno povezovanje, ter večje vključevanje praktičnih znanj v učne vsebine, kar bo pripomoglo k bolj celovitemu in relevantnemu izobraževanju za prihodnost.

Več o novostih v izobraževanju si lahko preberete na naslednji povezavi.

2. Krepitev svetovalne službe

V letu 2024/2025 bo večji poudarek na svetovalni službi v šolah, ki bo še bolj dostopna učencem in staršem. Svetovalne službe bodo širile svojo vlogo pri nudenju podpore učencem z učnimi težavami, socialnimi stiskami ali pri izbiri poklicne poti. Povečanje števila svetovalnih delavcev in dodatna usposabljanja bodo prispevali k boljši kakovosti storitev.

svetovalna služba

3. Digitalizacija in uporaba IKT

Digitalizacija izobraževanja se širi z novimi orodji in platformami, ki so na voljo učiteljem in učencem. Vse večji poudarek je na uporabi informacijskih in komunikacijskih tehnologij (IKT) v poučevanju. Učenci imajo dostop do e-učbenikov, interaktivnih gradiv ter spletnih učilnic, kar omogoča fleksibilnejše učenje. Nekatere šole uvajajo tudi hibridno obliko pouka, kjer se klasične učne ure kombinirajo s spletnimi vsebinami.

3. Zdravstvena vzgoja in preventiva – prehrana

V luči večje skrbi za zdravje otrok so šole uvedle nove vsebine s področja zdravstvene vzgoje. Učenci se bodo še bolj osredotočili na zdrav življenjski slog, pravilno prehrano, telesno aktivnost ter duševno zdravje. Nekatere šole organizirajo tudi delavnice in predavanja o obvladovanju stresa ter pozitivnem duševnem zdravju.

Šolarji bodo imeli na jedilnikih več stročnic in manj predelane hrane. Ideja strateškega sveta za prehrano, ki ga je ustanovil predsednik vlade, o veganskih obrokih, pa ne bo uresničena, saj so ji ostro nasprotovali pediatri.

Nasveti za starše in otroke

1. Bodite pozorni na otrokove potrebe

Starši imajo ključno vlogo pri tem, da pomagajo otrokom premostiti morebitne težave in izzive ob začetku novega šolskega leta. Priporočljivo je, da se z otrokom redno pogovarjate o njegovih občutkih glede šole, poslušate njegove skrbi in mu nudite podporo pri reševanju težav.

2. Spodbujajte samostojnost

Samostojnost pri otrocih v šoli je ključnega pomena za njihov razvoj in uspeh, saj krepi samozavest, odgovornost ter kritično mišljenje. Ko otroci prevzamejo odgovornost za lastno učenje, se naučijo reševati probleme, organizirati čas in postavljati prioritete, kar so veščine, ki jim koristijo ne le v šoli, temveč tudi v vsakdanjem življenju. Samostojno opravljanje nalog in soočanje z izzivi jim omogoča, da postanejo bolj vztrajni in odporni, kar jim pomaga pri premagovanju ovir in doseganju ciljev. Vloga staršev in učiteljev je, da otrokom omogočijo varno okolje za razvijanje te samostojnosti, hkrati pa nudijo podporo, kadar je to potrebno.

3. Ohranjajte ravnotežje med šolo in prostim časom

Pomembno je, da otroci poleg šolskih obveznosti ohranijo tudi čas za sprostitev, igro in hobije. Vsi igrajo ključno vlogo pri celostnem razvoju otrok, saj omogočajo uravnoteženje šolskih obveznosti in sprostitev. Športne dejavnosti krepijo telesno zdravje, razvijajo motoriko in učijo timskega dela, medtem ko hobiji, kot so glasba, umetnost ali branje, spodbujajo ustvarjalnost, domišljijo in individualne talente. V šolah so različne obšolske dejavnosti odličen način, da otroci preizkusijo nove aktivnosti, odkrijejo svoje interese in razvijajo socialne veščine. Redno vključevanje v te aktivnosti pripomore k boljšemu počutju, zmanjšanju stresa in izboljšanju koncentracije, kar posledično pozitivno vpliva na šolski uspeh.

šport za otroke

Prvi šolski dan leta 2024 je pomemben mejnik za vse šolarje in njihove starše. Z ustrezno pripravo, razumevanjem novosti v šolskem sistemu ter pozitivno naravnanostjo lahko ta prehod postane prijetno in navdihujoče doživetje. Šolsko leto 2024/2025 prinaša številne priložnosti za rast in razvoj, tako za učence kot za starše, zato je ključno, da se na ta začetek dobro pripravite in vstopite v novo šolsko leto z optimizmom.

Priprava na prvi šolski dan

Priprave na šolsko leto so lahko za starše in otroke precej naporne, še posebej ko gre za izbiro in nakup šolskih potrebščin. Vsako leto so te potrebščine dražje, kar lahko predstavlja finančno breme za mnoge družine.

1. Nakup šolskih potrebščin

Zaradi naraščajočih stroškov šolskih potrebščin je pomembno, da starši načrtujejo nakupe premišljeno. Preden se lotite nakupovanja šolskih potrebščin za šolsko leto najprej pripravite seznam potrebščin, ki jih vaš otrok dejansko potrebuje, saj s tem preprečite nepotrebne nakupe. Preverite, katere potrebščine iz preteklih let so še uporabne, in jih ponovno uporabite, kar vam lahko znatno zmanjša stroške. Pri nakupu novih izdelkov iščite popuste in akcije v trgovinah ter nakupujte v večjih količinah, če so cene ugodnejše. Na ta način boste organizirano in učinkovito pripravili otroka na šolsko leto, hkrati pa zmanjšali finančne obremenitve.

2. Priprava otroka na novo šolsko leto

Začetek šole je lahko za otroke stresen, še posebej za prvošolce ali tiste, ki se selijo v novo šolo. Starši lahko olajšajo ta prehod z zagotavljanjem čustvene podpore in pozitivne naravnanosti. Skupaj z otrokom lahko načrtujete pot v šolo, pregledate urnik in se pogovorite o morebitnih skrbeh, ki jih otrok morda ima.

3. Organizacija dnevnega ritma

Za uspešno šolsko leto je ključnega pomena ustrezna organizacija dnevnega ritma. Reden spanec, uravnotežena prehrana in čas za domače naloge ter prosti čas so bistveni za dobro počutje in uspešnost v šoli. Starši naj pomagajo otrokom pri načrtovanju urnika in spodbujajo redne rutine, ki bodo otrokom omogočile lažji prehod v šolske obveznosti.