Najlepše slovensko mesto
Piran je Jadranu, kar je Bled Alpam in Slovenija kot celota Srednji Evropi; majhen, prijazen in izjemno slikovit. Praktično nemogoče je, da se ne bi v mesto že ob prvem obisku zaljubili, tako da, če ste tu le na enodnevnem izletu, boste zagotovo naredili načrt za vrnitev. Kljub skromni velikosti je Piran preplavljen s presežniki. Ponaša se z nedvomno najbolj izvrstnim trgom v državi, Tartinijevim trgom iz 19. stoletja, poimenovanim po skladatelju Giuseppeju Tartiniju in cerkvijo sv. Jurija, ki se nahaja na eni najbolj dramatičnih lokacij v Evropi. Cerkev in zvonik stojita na hribu z neverjetnim razgledom na mesto in morje. Številne restavracije niso znane le po izjemni morski hrani, ki je ena najboljših, kar smo jih kdaj okusili, temveč tudi po nepozabnih lokacijah, kjer jo postrežejo.
Ta majhni beneški pristan se lahko meter za metrom meri s katerimkoli bolje poznanim mestom, vključno s prestolnico bivše republike, ki je vidna čez obzorje. Benetke so bile odgovorne za veliko mero uspeha, ki ga je Piran doživel s trgovanjem soli. Pravzaprav pogosto pravijo, da je mesto zraslo na soli. Piran ima podobno vzdušje muzeja na prostem kot Benetke, le na precej manjši ravni. Ko se od obale in osrednjega trga odpravite po ozkih uličicah, mimo drobečih fasad starodavnih vil in nenavadnih preraščenih vrtov, pri čemer nad seboj opazite vrv, na kateri se suši sveže oprano perilo, se boste spomnili, da Pirana ne smete zamešati z umetno ustvarjeno kulturo Disneylanda – čari Pirana so resnični, in da, tu ljudje dejansko živijo.
Odkrijte več idej kam na izlet po Sloveniji tukaj
PRVOMAJSKI TRG
Tu se je do 13. stoletja nahajalo upravno središče Pirana, danes pa predstavlja nenavadno nasprotje sijočemu Tartinijevemu trgu, ki se nahaja le nekaj sto metrov stran. Trg je nekoliko zdelan in ne najbolje vzdrževan, saj na več mestih med kamni štrli trava in več kot ena fasada pod drobečimi plastmi barve nenamerno razkazuje opečnate stene. Z drugimi besedami, popoln je. Poleg več restavracij, umetniških galerij in izvrstnega majhnega vinskega bara, se tu nahaja velika kamnita cisterna, ki skoraj polovico trga vzdiga meter od tal in poleti služi kot oder za raznorazne glasbene, plesne in gledališke predstave. Ob stopnicah, ki vodijo do zdaj nedelujočih vodnjakov, stojita dva alegorična kipa, ki upodabljata postavo in pravico in oba sta vljudno fotogenična.
TARTINIJEV TRG
Že tako verjetno najbolj impresiven trg v Sloveniji je kakršnekoli debate o tej temi zaključil leta 2008, ko so ga spremenili v območje za pešce, kavarne na prostem pa so nadomestile parkirane avtomobile. Na eni strani stojita dve veliki neorenesančni stavbi, na drugi pa mešanica manjših stavb raznolikih arhitekturnih slogov. Večina je starejših od trga, ki je bil včasih del piranskega zaliva, dokler ga niso leta 1884 zasuli. Notranji oval trga je dobil svojo značilno obliko, ko je služil kot končna postaja tramvaja, ki je do leta 1953 povezoval Piran, Portorož in Lucijo. Bela marmornata tla so bila neke vrste posmrtno darilo Tartiniju, saj so jih dodali leta 1992, na njegov 300. rojstni dan. Poleg tega, da trg nosi njegovo ime, je veliki skladatelj zastopan tudi z izredno fotogeničnim kipom v središču trga.
Obiščite jezera v Sloveniji tukaj
CERKEV SV. JURIJA
Iz skoraj vsake točke v mestu je vidna ogromna cerkev, ki bdi nad mestom. Posvečena je sv. Juriju, mlademu vitezu iz Kapadokije, ki je ugonobil zmaja in postal zavetnik Pirana. Legenda pravi, da je bila proti koncu 16. stoletja cerkev v hudo razpadajočem stanju, kar je svetega Jurija tako težilo, da se je osebno pojavil, da bi meščane motiviral, da izvedejo potrebne renovacije. Ob tem je tudi oslepil skeptičnega župana, da je dokazal, da misli resno. Ne glede na to, ali je legenda resnična ali ne, so se kmalu zatem pričela večja obnovitvena dela, vključno z gradnjo skoraj 50m visokega zvonika, ki je kopija zvonika sv. Marka v Benetkah. Dodajmo še osupljiv razgled na mesto ter morje in dobimo eno najbolj impresivnih cerkva v Sloveniji.
MESTNA HIŠA
Na severnem delu Tartinijevega trga prevladuje sodobna Mestna hiša, ki služi kot upravno središče občine Piran, ki zajema tudi bližnji Portorož, Strunjan in Lucijo. Stavbo so prvotno zgradili Benečani kmalu po svojem prihodu ob koncu 13. stoletja, leta 1877 pa so jo podrli in na novo zgradili v bolj sodobnem slogu. V atriju je razstavljenih nekaj kipov in grbov, ki so krasili prvotno stavbo.
BENEČANKA
Ta stavba je eden najboljših primerov gotske beneške arhitekture v Piranu. To nezgrešljivo palačo so zgradili v sredini 15. stoletja in velja za najstarejšo, še stoječo rezidenco na Tartinijevem trgu. Po lokalnih legendah naj bi njeno gradnjo naročil premožen beneški trgovec, da bi prelepi mladi Pirančanki dokazal intenzivnost svoje ljubezni in osvojil neodobravajoče meščane. Ne bomo vam pokvarili konca, lahko pa o zgodbi vsekakor povprašate v darilni trgovinici Piranske soline, ki se dandanes nahaja v pritličju.
TARTINIJEVA HIŠA
Ta nekoliko skromna palača na vzhodni strani Tartinijevega trga, ob cerkvi sv. Petra se je včasih imenovala ‘Casa Pizagrua’, v njej pa se je rodil skladatelj, po katerem se danes imenuje približno polovica Pirana – Giuseppe Tartini. V poznih 1980ih so jo temeljito renovirali, danes pa se v njej nahajajo glavne pisarne italijanske skupnosti v Piranu. V prvem nadstropju lahko obiščete majhen muzej, kjer je med drugim razstavljena ena izmed mojstrovih violin, njegova posmrtna maska in raznorazna pisma, rokopisi ter notni zapisi.
TURISTIČNO INFORMACIJSKI CENTER
Ta Turistično informacijski center se verjetno ponaša z najboljšim TIC naslovom v Sloveniji, saj se nahaja v pritličju bleščeče bele beneške Mestne hiše na Tartinijevem trgu. Kljub temu, da je notranjost nekoliko bolj skromna, kot bi sklepali po fasadi, lahko izbirate med ogromnim izborom knjig, brošur, zemljevidov, prospektov in še več, na temo praktično vseh turistično usmerjenih lokacij na obali in naprej. Kljub zastrašujoče širokemu naboru ne skrbite, saj vam bo prijazno osebje z veseljem vse razložilo.
Tartinijev Trg 2, tel. +386 (0)5 673 44 40, fax +386 (0)5 673 44 41, [email protected], www.portoroz.si.
Hollywoodski film Zveza (The Union) prinaša Piran na svetovni filmski zemljevid
Leta 2024 je Piran postal prizorišče snemanja hollywoodskega filma Zveza (The Union), ki ga je režiral Chad Stahelski, znan po uspešni franšizi John Wick. Film je del visokoproračunskih akcijskih trilerjev in je v Slovenijo privabil številne znane obraze, kot sta Mark Wahlberg in Halle Berry. Snemanje je potekalo v zgodovinskem središču Pirana, na slikovitih lokacijah, kot so Tartinijev trg, Piransko obzidje in obalni deli mesta.
Film Zveza prinaša napeto zgodbo o posebni enoti, ki se spopada s koruptivnimi vladnimi organizacijami, pri čemer se prepletajo mednarodne spletke, akcija in napetost. Piran je s svojo edinstveno arhitekturo in lepoto dodal mediteranski čar filmu, kar je pripomoglo k atraktivnosti celotne produkcije.
Produkcija filma ni samo obogatila kulturne dediščine Pirana, temveč je tudi pritegnila pozornost mednarodnih medijev in filmarjev, kar bo dolgoročno pripomoglo k promociji Slovenije kot odlične filmske lokacije. Snemanje v Piranu je zaradi hollywoodskih zvezd pritegnilo tudi veliko zanimanje domače javnosti, kar je sprožilo val navdušenja med domačini in turisti .