Kar dva chefa tradicije po izboru Gault&Millau Slovenija za leto 2023 in veliko zvezd domače gastronomije

0
426

Geografsko majhna, gastronomsko bogata – to je Slovenija, pravijo v Gault&Millau Slovenija in v svoj izbor najboljših za leto 2023 uvrščajo mnoga sveža gastronomska imena, ki navdušujejo s svojim edinstvenim kulinaričnim pogledom in razvojnim potencialom, katerega uresničitev lahko pričakujemo z največjim veseljem. Seveda pa med prejemniki posebnih nagrad in restavracij s štirimi kapami najdemo tudi mnoga že uveljavljena imena in restavracije, ki vztrajno vzdržujejo kakovost in vrhunskost svojega ustvarjanja. Prav vsi so na včerajšnji razglasitvi prejemnikov nagrad poželi bučen aplavz ter priznanje slovenske gastronomske srenje. Gault&Millau Slovenija je na slavnostni podelitvi naznanil tudi prihod novega vodnika za leto 2023. V njem je predstavljenih 180 restavracij, prek 100 POP zbirališč, 93 vinskih kleti z 278 ocenjenimi vzorci vina ter 25 karakterističnih slovenskih turističnih kmetij.

Gault&Millau Slovenija je sedem posebnih nagrad podelil osmim ustvarjalcem, med prejemniki sta namreč kar dva chefa tradicije, ki sta navdušila s svojim spoštovanjem in negovanje slovenske kulinarične tradicije. Chef Ivica Evačić (Restavracija Hotela Marina, Izola) in chef Matej Tomažič (Majerija, Slap) oba prihajata iz primorske regije in nosita pomembno poslanstvo; ohranjanje bogate kulinarične dediščine regije, tesne povezave z lokalnimi kmetijstvom in surovinami, živili ter tudi tesne povezanosti z lokalno skupnostjo oziroma socialnim okoljem. Izbrati dva posebna nagrajenca znotraj ene kategorije ni neobičajna praksa Gault&Millau družine: »Slovenija je že tako tesno povezana s svojo tradicijo, a ko dva posameznika tako navdušita s svojo ljubeznijo do tradicije, med njima ne gre izbirati, temveč nagraditi oba,« je dejala Mira Šemić, direktorica Gault&Millau Slovenija.  

Najboljši po izboru vodnika Gault&Millau Slovenija za leto 2023 so še:

Najboljše restavracije:
Hiša Franko, Staro selo pri Kobaridu, 18/20, 4 kape
Gostilna Pri Lojzetu, Dvorec Zemono, Vipava, 17,5/20, 4 kape
Hiša Denk, Zgornja Kungota, 17,5/20, 4 kape
Ošterija Debeluh, Brežice, 17,5/20, 4 kape
Restavracija Strelec, Ljubljana, 17/20, 4 kape
Restavracija Mak, Maribor, 17/20, 4 kape
Restavracija Pavus, Grad Tabor Laško, 17/20, 4 kape
Grič, Šentjošt nad Horjulom, 17/20, 4 kape
JB restavracija, Ljubljana, 17/20, 4 kape
Restavracija Milka, Kranjska Gora, 17/20, 4 kape

Chef leta: Janez Bratovž, JB restavracija, Ljubljana
Chef prihodnosti: Rok Martinčič, Gostilna Jež, Jagnjenica
Chefa tradicije: Ivica Evačić, Restavracija Hotela Marina, Izola in Matej Tomažič, Majerija, Slap
Mladi talent: Kristian Zule, Stara gostilna, Piran
Najboljši slaščičar: Naser Gashi, Ljubljana
NajboljšI POP: eVino bar, Ljubljana
Najboljši sommelier/natakar: Miralem Junuzović, Bistro Štorja, Postojna

Chefoma tradicije Ivici Evačiću (Restavracija Hotela Marina, Izola) in Mateju Tomažiču je nagradi izročila direktorica STO, mag. Maja Pak
Chef leta Janez Bratovž (JB restavracija, Ljubljana) je nagrado sprejel iz rok predsednice države, dr. Nataše Pirc Musar
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je izročil plaketo chefu prihodnosti, Roku Martinčiču (Gostilna Jež, Jagnjenica)


Glavni partner izdaje gastronomskega vodnika Gault&Millau Slovenija je, kot že vsa leta doslej, Slovenska turistična organizacija (STO). Direktorica STO, mag. Maja Pak, je poudarila: »Na STO smo ponosni, da si je Slovenija na globalnem turističnem zemljevidu kljub svoji majhnosti priborila status gastronomske velesile, tudi s pomočjo uglednih vodnikov, kot je Gault&Millau. Ob letošnji izdaji Gault&Millau gurmane z vsega sveta še posebej vabimo k odkrivanju trajnosti zavezanih restavracij z znakom Slovenia Green Cuisine ter tistih, ki stavijo na lokalno, avtentično ponudbo, z znamko kakovosti Gostilna Slovenije. Nenazadnje pa jih z vodnikom spodbujamo, da odkrijejo tudi edinstvena doživetja Slovenije (Slovenia Unique Experiences). Iskrene čestitke vsem prejemnikom prestižnih kap.«