Triglavski ledenik prispel v Peking: Toli prispel v olimpijsko vas

0
26728

36-dnevno potovanje je Tolija, vzorec Triglavskega ledenika, pripeljalo na prizorišče prihajajočih, že XXIV. zimskih olimpijskih iger v Pekingu. S tem se projekt Misija: Triglavski Ledenik v Peking približuje vrhuncu.

Misija Triglavski ledenik v Peking: Toli prispel v olimpijsko vas

Ledeni košček iz srca kraljestva Zlatoroga je v soboto, 22. januarja 2022, priletel na mednarodno letališče v Pekingu v t. i. olimpijski mehurček. Ekipa na prizorišču  pripravlja vse potrebno za izvedbo posebnega dogodka v olimpijski vasi Zhangjiakou. Pred Tolijem je najbolj sporočilno dejanje – v prihajajočih dneh se bo pred očmi globalne olimpijske javnosti stalil v ledeniško vodo.

Toli se je v soboto, 22. januarja, vkrcal na letalo na ruskem letališču v Irkutsku. Predstavniki OKS, ki so v četrtek, 27. januarja, prevzeli zamrzovalni transportni zaboj, so opazili, da je le-ta potoval brez priključka na elektriko kar 5 dni. Zaboj je na Kitajsko pripotoval izključen, a slovenski ledenik je v trdnem agregatnem stanju kljuboval tudi temu izzivu.

Jernej Damjan ob prevzemu Tolija na prizorišču ZOI

Toli bo svojo preobrazbo pričel na dan otvoritve zimskih olimpijskih iger. Postavljen bo v posebno hladilno vitrino, kjer bo v umetnih okoliščinah ponazarjal simbolno taljenje svetovnih ledenikov. Malo nad lediščem bo Toli prehajal v vodo in se počasi stekal s posebnega kristalnega podesta v kristalno posodo Steklarne Rogaška. Steklarna Rogaška, sicer pridruženi član projekta Misija: Triglavski ledenik v Peking, je za potrebe projekta pripravila omejeno število kristalnih dekanterjev, v katere bo prelita staljena ledeniška voda.

Po zaključku ZOI v Pekingu bo staljena voda prepeljana v Slovenski planinski muzej v Mojstrani, kjer bo simbolno vključena v trajno razstavo. Zaradi vpliva segrevanja ozračja se ledeniška zaplata na dobrih 2.500 metrih nadmorske višine najvišje gore v Sloveniji tanjša in krči.

Pobudnika in organizatorja misije bosta v sklepnem delu aktivnosti projekta po igrah izvedla še vrsto zabavno-izobraževalnih aktivnosti, s katerimi želita dolgoročno ohraniti zavedanje ljudi o pomenu ledenikov za slovensko visokogorje, naše življenje in ne nazadnje zimske športe. Prvi dogodki bodo v obliki spletnih pogovorov in dokumentarnih videov stekli že februarja in marca. V aprilu bodo projektni partnerji Misije: Triglavski ledenik v Peking začeli z akcijo sajenja 13.000 dreves s ciljem razogljičenja večkratnika količine izpustov CO2, ki bodo nastali z organizacijo in izvedbo projekta.

Projekt Misija: Triglavski ledenik v Peking lahko spremljate na YouTube kanalu in preko spletne strani projekta.

Foto: OKS