Sodobne raziskave kažejo, da smo v mladih letih zelo dovzetni za razvoj zasvojenosti z igrami na srečo – bolj ko smo jim izpostavljeni kot otroci, večja je verjetnost, da bomo z njimi imeli težave kot odrasli. Pri tem pomembno vlogo igrajo starši in drugi odrasli.
V želji zmanjšati negativne družbene vplive iger na srečo pobuda OBDARUJTE ODGOVORNO opozarja na nevarnosti izpostavljanja otrok takšnim igram, obenem pa tudi na to, da srečke in druge igre na srečo niso primerno darilo za otroke.
Ozaveščanje o tveganjih darovanja loterijskih srečk
Pobuda OBDARUJTE ODGOVORNO poteka v mnogih državah sveta, z njo pa številne organizacije ozaveščajo o tveganjih darovanja loterijskih srečk otrokom in prezgodnji izpostavljenosti igram na srečo. Mednarodne raziskave namreč kažejo, da so mladi v zahodnem svetu prvič izpostavljeni različnim igram na srečo že med devetim in enajstim letom. Različne študije so tudi dokazale povezavo med zgodnjo izpostavljenostjo in povečanim tveganjem za razvoj težav, povezanih z igrami na srečo, v odrasli dobi. V obdobju adolescence so tveganja za tovrstne težave večja kot v obdobju zrelosti.
Otroci, mladostniki in mlajši odrasli niso zmožni odločati se, ocenjevati tveganja ter nadzirati impulzov. Igranje iger na srečo lahko dodatno ovira razvoj teh veščin, kar vodi do tveganega vedenja in slabšega odločanja v odrasli dobi. Mladostniki so bolj nagnjeni k težavam z igrami na srečo tudi zaradi iluzije, da bodo lahko z njimi zaslužili na lahek način. S tem povezanih tveganj preprosto ne zaznavajo realno.
Redno sodelovanje Loterije Slovenije v pobudi OBDARUJTE ODGOVORNO
Kot odgovorna prirediteljica loterijskih iger Loterija Slovenije redno sodeluje v pobudi OBDARUJTE ODGOVORNO. V okviru te pobude informira igralce in ostale deležnike ter tako nadgrajuje svoje številne aktivnosti na področju ozaveščanja. Ena od takšnih aktivnosti je tudi podpora izobraževalnim programom, znotraj katerih v osnovnih in srednjih šolah otroke ter mladino opozarjajo na pasti in nevarnosti nekemičnih zasvojenosti, kamor sodi tudi zasvojenost od iger na srečo.
Izobraževalni programi potekajo pod vodstvom Mihe Kramlija, vodje Centra za zdravljenje zasvojenosti v Zdravstvenem domu v Novi Gorici. Ta je ob letošnji izvedbi pobude OBDARUJTE ODGOVORNO opozoril:
»Odrasli se moramo zavedati, da otroški možgani niso prilagojeni intenzivnosti dražljajev, ki so jim vsakodnevno izpostavljeni. Zato je še toliko bolj pomembno, da se izobražujemo na tem področju in da razvijemo kulturo omejitev dostopa do okolja, kjer so na voljo igre na srečo. Otroci, ki so izpostavljeni premočnim dražljajem, razvijejo večjo dojemljivost za tveganja, zato so omejitve dostopa do takih vsebin ključnega pomena za zdrav razvoj.«