Kulturno dogajanje na Prešernov dan

0
3391

Slovenski kulturni prostor 8. februarja vsako leto s ponosom obeležuje rojstni dan Franceta Prešerna, največjega slovenskega pesnika. Ta dan ni le priložnost za spominjanje in čaščenje njegovega izjemnega dela, temveč tudi za slavljenje slovenske kulture, ki se je v marsičem oblikovala in razvijala prav pod vplivom njegovega genija. Francetu Prešernu se ne posveča pozornost le zaradi njegovega pesniškega opusa, temveč tudi zaradi njegove vloge pri oblikovanju slovenskega nacionalnega zavesti in identitete. V čast temu velikanu slovenske kulture se 8. februarja odvijajo številni dogodki, ki ohranjajo njegovo zapuščino in spodbujajo razumevanje ter spoštovanje do njegovega dela. Za vas smo zbrali par namigov, kaj lahko obiščeš na ta dan in kje vse so brezplačne vstopnine.

Ljubljana

V Ljubljani bodo ob Prešernovem dnevu muzeji, galerije in druge kulturne ustanove brezplačno odprli svoja vrata. Obiskovalci bodo lahko uživali v različnih razstavah, koncertih in drugih kulturnih dogodkih.

Narodni muzej– vstop v muzej in ogled stalnih razstav je brezplačna. Sprehodite se po občasnih in stalnih razstavah. Na novo je v avli palače na Muzejski na ogled razstava Najstarejše pridobitve Deželnega muzeja za Kranjsko, s katero so vstopili v jubilejno leto 200-letnice delovanja muzeja. Posebej vas vabimo tudi na občasno razstavo ob 100. obletnici koroškega plebiscita »Slovenci, za zmiraj gre!«: vodstvu, ki je sestavni del virtualnega ogleda razstave, lahko prisluhnete na svoji napravi.

Mestni muzej Ljubljana– na ta dan so brezplačna vodstva po razstavah ter delavnice za otroke. Vrata na široko odpirajo tudi v Plečnikovi hiši, kjer bodo brezplačna vodstva potekala od 10. do 18. ure.

Ljubljanski grad –  ta dan bo dan odprtih vrat, v okviru katerih pripravljajo številne brezplačne aktivnosti. Na brezplačnih vodenih ogledih vam bodo grajski vodniki zaupali številne zgodbe, ogledate si lahko tudi stalne razstave “Slovenska zgodovina”, Virtualnega gradu in Razglednega stolpa. Brezplačno se boste lahko tudi povzpeli na Razgledni stolp, od koder se odpira čudovit pogled na mesto pod Grajskim gričem.

Prešernov dan 2025

Kranj

Kranj bo tudi letos gostil tradicionalni Prešernov smenj, ki bo potekal 8. februarja. Mesto se bo preobrazilo v podobo iz 19. stoletja, s čimer bodo obudili spomin na največjega slovenskega pesnika in svojega najslavnejšega prebivalca, Franceta Prešerna. Obiskovalci bodo lahko uživali v pestrem programu z različnimi kulturnimi dogodki, ki bodo potekali na več lokacijah po mestu.

Poleg tega bo v mestnih hišah potekalo več kulturnih dogodkov, vključno z vodenimi ogledi razstav v Gorenjskem muzeju, Prešernovi hiši, kranjskih galerijah, Layerjevi hiši in gradu Khislstein.

Vrba

V rojstnem kraju Franceta Prešerna, Vrbi, bo organiziran tradicionalni pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica. Ta pohod je odlična priložnost za spoznavanje kulturne dediščine in naravnih lepot tega območja.

Vrba Prešernov dan

Maribor

V Mariboru bo Prešernov dan 2025 zaznamovan z bogatim kulturnim dogajanjem, ki bo vključevalo brezplačne oglede muzejskih in galerijskih zbirk ter številne spremljevalne dogodke. Umetnostna galerija Maribor (UGM) bo odprla vrata svojim aktualnim razstavam in pripravila vodene oglede. Pokrajinski muzej Maribor bo omogočil brezplačne oglede stalne zbirke na mariborskem gradu, medtem ko bo Muzej narodne osvoboditve Maribor ponudil vpogled v zgodovino mesta in regije. V GT22 in MMC KIBLA bodo potekale razstave sodobne umetnosti, eksperimentalne instalacije in multimedijski dogodki. Zavod MARS Maribor pripravlja interaktivne delavnice za otroke in družine, kjer bodo spoznavali Prešernovo zapuščino skozi ustvarjalnost. Praznovanje bo tako prepletalo zgodovino, umetnost in izobraževanje v enem dnevu odprtih vrat.

Praznovanje Prešernovega dne je Več kot Samo Spominjanje

Prešernov dan je torej več kot le priložnost za spominjanje na enega največjih slovenskih pesnikov. Je dan, ko se slovenska kultura združuje v slavljenju svoje dediščine, v raziskovanju njenih globin ter v ustvarjanju novih interpretacij in povezav. Je priložnost za ponos in povezanost vseh tistih, ki se čutijo del slovenskega kulturnega prostora. In ko se vsako leto 8. februarja znova spominjamo Franceta Prešerna, se zavedamo, da njegovo delo in njegova zapuščina še vedno živita in navdihujeta nove generacije.