Knjiga tedna, ki vas bo popeljala v mladost in navdihnila

0
170

“Knjiga tedna in ena izmed najboljših sodobnih slovenskih naslovov, “Belo se pere na devetdeset” je pretresljiv, duhovit in navdihujoč avtobiografski roman, ki vas popelje skozi otroštvo in mladost pripovedovalke, odraščajoče v Jugoslaviji sedemdesetih in osemdesetih let. Prejemnica prestižne nagrade kresnik 2019 in eno najbolj prodajanih del slovenske književnosti, ta izjemna knjiga nudi iskreno zgodbo o družini, izgubi in pogumu – nujno branje za vse ljubitelje globokih, čustveno nabitih pripovedi.


Sinopsis romana

Roman prikazuje vsakdanje drobce življenja male Bronje – »Metine« – ki jih sestavljajo družina (starši, brat Rok, babica Dada, tete in strici), priljubljeni prigrizki (kakav Benko, Albert keksi), radijska oddaja o morju in pomorščakih, simboli razkošja tedanjih časov (Gavrilović paštete) in prenos sarajevskih olimpijskih iger. A pod površjem otroških radosti tli temačen mrk: materina smrt, bratov burni življenjski konec in kasnejša lastna diagnoza raka.

Čeprav se roman opira na osebne izkušnje, ni le kronika trpljenja, ampak zgodba o odraščanju, soočanju s strahovi, pogumu in naginih korakih k resnici. Z globokim humanizmom avtorica raziskuje, kaj pomeni živeti z izgubo in kako nas prav bolezen lahko nauči, da cenimo vsakdanje drobne prijaznosti.


O avtorici: Bronja Žakelj

Bronja Žakelj (1969) je diplomirana novinarka, ki je sprva delala v marketingu, danes pa svoje dni posveča bančništvu. A ljubezen do pisanja je v njej vedno tlela – in ko je prišel čas, je odločila, da jo uresniči. Tako je leta 2019 izdala svoj prvi roman, v katerem nebranjeno piše o otroštvu, družinskih tragedijah in lastni poti skozi zdravljenje raka. S svojo pripovedjo je navdušila bralce in kritike ter dokazala, da je »Belo se pere na devetdeset« več kot le literarno delo – je glas tistih, ki so odraščali v prelomnih časih in sovpadajo z univerzalno temo človeške ranljivosti.

Bronja Žakelj, Belo se pere na devetdeset

Ključni motivi in teme

  1. Obrisi preteklosti: Drobni predmeti in okusi (Benko kakav, Albert keksi) zbujajo spomine in ustvarijo močan občutek nostalgije.
  2. Družinska dinamika: Spletena razmerja med starši, sorojenci, babico in daljnimi sorodniki razkrivajo, kako skrivnosti in zamolčane zgodbe vplivajo na posameznika.
  3. Soočanje z izgubo: Bronja ohranja igrivo otroško perspektivo, hkrati pa ne ubeži temi smrti, bolnišničnim hodnikom in bolečinam, ki jih prinaša hudi preizkus.
  4. Zdravljenje raka: Roman prinaša intimne opise bolnišničnih preiskav, strahu pred neznanim in trenutkov upanja, ko zdravniki ali družinski člani zažarijo v podporo.
  5. Moč jezika: Žakljeva piše preprosto, a slikovito – vsak stavek je poln občutka, humorja ali ganljivih detajlov.

Zakaj jo morate prebrati?

  • Poglobljen vpogled v časovne prelomnice sedemdesetih in osemdesetih v Sloveniji
  • Izkristalizirana iskrenost avtoričinega glasu, brez olepšav ali dramatičnih napihov
  • Splošna prepoznavnost – ne gre le za osebno zgodbo, temveč za zgodbo generacije, ki je odraščala v političnih in družbenih spremembah
  • Literarno presežna – liričen slog, kapljice humorja in ganljivi trenutki tvorijo edinstveno celoto

Kje jo kupiti?

Knjigo lahko naročite TUKAJ.

Belo se pere na devetdeset

“Belo se pere na devetdeset” ni le literarno delo – je brihtna mešanica nostalgičnih utrinkov, pretresljivih izkušenj in navdihujočega poguma. Knjiga vas bo ganila do solz, nasmejala ob simpatičnih spominih na otroštvo ter vas spodbudila k razmisleku o lastnih koreninah in pomenu resnice. Bronja Žakelj je z odkritostjo in občutkom prekosila sama sebe ter postavila visoko literarno merilo za vse prihodnje zgodbe.

Ne odlašajte – poglejte v svojo knjigarno ali naročite preko spleta in se prepustite tej izjemni pripovedi!