Če iščete popoln kraj za sprostitev, eleganco in dih jemajoče razglede, potem je Vila Bled prava destinacija za vas. Nekdanja rezidenca jugoslovanskega predsednika Tita se nahaja na eni najlepših lokacij ob Blejskem jezeru in ponuja zgodovinsko razkošje, razkošno naravo in vrhunsko kulinariko. Sprehodite se po prelepih vrtovih, uživajte v panoramskem razgledu ali si privoščite nepozabno doživetje v restavraciji z vrhunskimi lokalnimi okusi. Vila Bled ni le zgodovinska znamenitost, temveč tudi sanjska destinacija za romantičen oddih ali sproščujoč izlet v objemu narave.
Hotel s fascinantno zgodovino
Vila Bled, danes prepoznana kot eden izmed najbolj prestižnih butičnih hotelov v Sloveniji, nosi s sabo bogato zgodovino, prepleteno s kraljevskimi zgodbami, arhitekturnimi mojstrovinami in političnimi prelomnicami. Na mestu današnjega hotela je nekoč stala velika dvonadstropna graščina, ki jo je med letoma 1882 in 1886 zgradil avstrijski knez Ernest Windischgrätz. Graščina, zgrajena v stilu angleških podeželskih dvorcev, je s svojimi stolpiči in prefinjeno arhitekturo služila kot razkošno domovanje družine Windischgrätz do leta 1922, ko so jo prodali mladoporočencu, kralju Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, Aleksandru Karađorđeviću.
Kraljevi počitniški dom
Kralj Aleksander je z ženo Marijo in njunimi tremi otroki vsako poletje preživljal na Bledu, kjer jih je očarala naravna lepota okolice. Bled je bil v tistem času že uveljavljeno elitno letovišče, kjer so počitnikovali pripadniki angleške, grške in romunske aristokracije. Kraljeva družina je v bližini graščine kmalu naročila gradnjo nove vile, za katero je načrte izdelal priznani slovenski arhitekt Jože Plečnik. Kraljevi načrti pa so se prekinili leta 1934, ko je bil kralj Aleksander ubit v atentatu. Do takrat so že stali 30-metrski stebri nad jezerom, ki danes tvorijo del Kavarne Belvedere, slavne zaradi izjemnega razgleda na Blejsko jezero.

Nadaljevanje gradnje in prihod Tita
Gradnja vile se je nadaljevala do leta 1936, ko je kraljica Marija zaradi naraščajočih napetosti v Evropi ukazala, naj dela ustavijo. Vila je tako ostala nedokončana vse do leta 1939, ko so pričeli z novo gradnjo, a tudi ta se je kmalu ustavila zaradi izbruha druge svetovne vojne. Po vojni, natančneje leta 1947, je jugoslovanski predsednik Josip Broz Tito ukazal, naj dela nemudoma nadaljujejo, in julija istega leta je bila vila končno dokončana. Gradnja je potekala pod velikim časovnim pritiskom, saj je 350 delavcev delalo 12 ur na dan, da so uspeli zgradbo dokončati v predvidenem roku.
Po končani gradnji so uredili še okoliško posestvo, pri čemer so vključili sprehajalne poti, zasnovane po Plečnikovih načrtih. Vila Bled je kmalu postala Titova poletna rezidenca, kjer je gostil številne protokolarne dogodke, vključno z obiski kraljev, cesarjev, predsednikov in premierjev z vsega sveta. Ena najbolj ikoničnih točk vile je paviljon Belvedere, kjer je Tito pogosto prirejal čajanke za svoje goste, saj ponuja spektakularen razgled na Blejsko jezero.

Preobrazba v hotel
Po letu 1962 so postali Titovi obiski vse redkejši, vila pa je prešla v last države, ki jo je namenila kulturno-umetniškemu programu za javnost. Leta 1984 je vila doživela še eno preobrazbo, ko jo je prevzelo zasebno podjetje in jo odprlo kot hotel. Stavbo so takrat popolnoma preuredili; Titovo zasebno stanovanje, pisarno in jedilnico so spremenili v hotelske sobe in apartmaje, medtem ko so veliko njegovih osebnih predmetov, pohištva, kipov in drugih dragocenosti prenesli na Posestvo Brdo.
Leta 2012 je Vila Bled ponovno zamenjala lastnika, od takrat pa obratuje pod neposrednim nadzorom vlade Republike Slovenije. Hotel danes zajema 31 luksuznih sob in apartmajev, kjer gostje lahko uživajo v izjemni postrežbi, eleganci in zgodovinskem šarmu. Vila Bled je leta 2017 prejela nominacijo med najboljšimi butičnimi hoteli na International Hospitality Awards, kar dodatno potrjuje njen prestiž in kakovost.
Rezervacija in podrobnejše informacije o hotelu so na naslednji povezavi.

Sodobna Vila Bled in prihodnost
Danes Vila Bled ponuja več kot le razkošno nastanitev; je tudi prostor, kjer se prepletata zgodovina in sodobna eleganca. Gostje lahko uživajo v Titovem salonu, kjer so ohranjeni izvirni detajli, ali pa se sprostijo v hotelskem wellness centru, ki vključuje savne in masažne storitve.
Poleg tega vila nudi vrhunsko gastronomsko izkušnjo, ki temelji na lokalnih sestavinah in tradicionalnih receptih, nadgrajenih s sodobnimi kuharskimi tehnikami. Bled je bil leta 2021 imenovan za Evropsko gastronomsko regijo, kar dodatno poudarja pomen kulinarike v tem čudovitem okolju.

Če na Bledu ne boste ostali dovolj dolgo, da bi prenočili v Vili Bled, priporočamo, da se za osvežitev ustavite v Kavarni Belvedere. Uživajte v Plečnikovi arhitekturi, osupljivem razgledu na jezero in morda si privoščite rezino legendarne blejske kremšnite. Kavarna, ki jo obkrožajo mogočni stebri, je idealno mesto za oddih in vpijanje zgodovinskega vzdušja.
Parkiranje na Bledu – kje parkirati?
Gostje in obiskovalci lahko parkirajo na parkirišču pred hotelom, ki je brezplačno za goste hotela. Če pa parkirate v bližini, imate na voljo več možnosti parkiranja na Bledu:
- Parkirišče ob Blejskem jezeru – Plačljivo parkirišče, ki se nahaja v bližini glavnih znamenitosti, kot sta Blejski grad in Blejski otok.
- Parkirišče Bled center (Zdraviliški park) – Primerno za obiskovalce, ki želijo raziskati center Bleda, le nekaj minut hoje od jezera.
- Parkirišče ob Festivalni dvorani – Nahaja se ob obali jezera, idealno za sprehod okoli Blejskega jezera.
- Parkirišče Straža Bled – Uporabno tako poleti (za obiskovalce poletnega sankališča) kot pozimi (za smučarje in sankače).
- Parkirišče pri Blejskem gradu – Na voljo obiskovalcem gradu z odličnim razgledom na jezero.
- P+R Parkirišče Bled – Če želite se izogniti prometni gneči, lahko avto pustite na Park & Ride parkiriščih in uporabite avtobus ali kolo za dostop do centra.
Za najboljšo izkušnjo priporočamo predhodno preverjanje razpoložljivosti parkirišč, še posebej v poletnih mesecih, ko je obisk Bleda največji.