Kot vse pomembnejše ustanove v Evropi in v Sloveniji se tudi v Zavodu Novo mesto v skupnem projektu z Dolenjskim muzejem Novo mesto pridružujemo obeležitvi 30. obletnice vojne tragedije v Srebrenici. Tako smo povezali dva razstavna prostora v Novem mestu, Jakčev dom in Galerijo Kocka, v katerima pripravljamo tematski razstavi s skupnim naslovom Srce teme. Namen razstave je skozi umetniška dela prikazati pomen miru, življenja, človekove vrednosti in dostojanstva. Z razstavo želimo vzpodbujati zavest o pomenu gradnje varne in povezane družbe, katere osnovni gradnik je spoštovanje sočloveka.
Projekt Srce teme bomo začeli 2. junija z razstavo in predavanjem Arneta Hodaliča. Skozi fotoobjektiv slovenskega fotografa se nam razgalja svet, o katerem ne smemo molčati. Razstava se bo časovno in tematsko sicer nekoliko odmaknila od glavnine projekta, saj bo prikazovala dogodke, ki jih je Arne Hodalič fotografsko zabeležil ob obisku poletnih in zimskih predvojaških taborov za otroke. Vabljeni torej v Kulturni center Janeza Trdine 2. junija – ob 19.30 bo v Trdinovi dvorani fotografsko predavanje, ob 20.30 v Galeriji Kocka odprtje razstave, ki bo na ogled vse do 1. avgusta. Cena vstopnice za predavanje znaša 5,00 €.
Fotografu Arnetu Hodaliču je uspelo na diskreten način predstaviti preobrazbo otrok v vojake, ki pozneje v sistemu predstavljajo osnovo za oblikovanje različnih vojaških struktur, tako državnih kot tudi paravojaških. Na ta način izurjeni vojaki v primeru vojn pogosto prevzamejo tudi deviantne bojne akcije, ki terjajo poklicno hladnokrvnost in učinkovitost. Gre za sistematično in s strani državnih organov podprto urjenje in vzgajanje dečkov in deklic v starosti od sedmih let naprej v okviru programa usposabljanja profesionalnih vojakov. Dečki in deklice skozi natančen in učinkovit program pridobijo znanja in psihološko zmožnost za odhod na bojišča.
Drugi del projekta, skupinska razstava v Jakčevem domu od 27. junija do 20 septembra, je neposredno posvečen obeležitvi obletnice genocida v Srebrenici s prepletom dveh umetniških vej izražanja, likovne in literarne. Izbrani znani in pomembni akademski likovni umetniki iz Bosne in Hercegovine, dr. Adis Elias Fejzić, Danis Lan Fejzić, Adis Lukač in Safet Zec, se na skupinski razstavi v Jakčevem domu v svojem prepoznavnem likovnem jeziku dotikajo najglobljih tem grozodejstev, ustvarjenih s strani človeštva. Življenja umetnikov so bila v tistem času nepredstavljivo težka, njihov spomin je še vedno živ, ponovna soočenja z dogodki pa se kot strašljivo pretresljiv likovni zapis zrcalijo v ustvarjenih delih. Likovna dela bodo spremljala pesmi literatov, dr. Melide Travančić, Amele Mustafić, Feride Duraković in Mile Stojića, saj ima pisana beseda moč, ki je drugi žanri nimajo, namreč da o dogodkih in dejstvih neposredno govori skozi prizmo čustev in bralcu pomaga vzpostaviti odnos in stališče.