<< VSI DOGODKI

NIKOLA PAJANOVIĆ, violina SARA ČANO, violončelo

Kraj in datum
Ljubljana
13.03.2025 19:00 - 13.03.2025 21:00

Organizator
Festival Ljubljana

Spletna stran
Povezava


Dogodek se bo odvil v Viteški dvorani Križank.

Program:
Ludwig van Beethoven: Sonata za violino in klavir št. 9 v A-duru, op. 47, “Kreutzerjeva”
***
Johannes Brahms: Sonata za violončelo in klavir št. 2 v F-duru, op. 99
Sebastian Androne-Nakanishi: Syntrimma za violončelo solo

Nikola Pajanović je magistriral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, v razredu Gorjana Košute. Študij nadaljuje na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu v razredu Romana Simovića. Uspešno se je udeležil številnih tekmovanj in je nosilec uglednih prvih nagrad na mednarodnih tekmovanjih v Italiji, Makedoniji, Srbiji. Na Violinskem tekmovanju Kocian na Češkem je leta 2016 poleg 1. nagrade v svoji kategoriji pridobil tudi naziv lavreata celotnega tekmovanja. Bil je povabljen na ugledno Tekmovanje Menuhin 2018 v Ženevi in se je uvrstil v polfinale oziroma med 9 najboljših na svetu. Leta 2018 je bil Pajanović slovenski predstavnik na Evroviziji mladih glasbenikov v Edinburghu in je na finalnem večeru nastopil z BBC Scottish Symphony Orchestra (BBC Škotskim simfoničnim orkestrom) in osvojil 2. nagrado. Do sedaj je šestkrat tekmoval na TEMSIG-u in si vsakič prislužil zlato plaketo. Na zadnjem, marca 2024, je osvojil zlato plaketo, 1. nagrado in posebno priznanje za doseženih 100 pik. V organizaciji Festivala Ljubljana se je dvakrat predstavil v ciklu Mladi virtuozi, prvič februarja 2017 in spet januarja 2018, kjer je izvedel vseh 24 Capric za violino  Niccolòja Paganinija. Maja 2018 se je predstavili tudi občinstvu v Sarajevu v organizaciji festivala Sarajevski glasbeni večeri. Maja 2019 je bil povabljen v znamenito Teatro del Maggio Musicale Fiorentino (Gledališče Majskega glasbenega festivala v Firencah), kjer se je uspešno predstavil z violinskim recitalom tudi občinstvu v Firencah.

Stefan Pajanović je začel igrati klavir pri petih letih v razredu Lilijane Žerajić. V letih 2011–2015 se je šolal na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana v razredu Lidije Malahotky Haas. Leta 2015 je bil sprejet na Akademijo za glasbo Ljubljana, v razred Jasminke Stančul. V letih 2018 in 2019 je študiral v sklopu Erasmusove izmenjave na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Münchnu. Septembra 2021 je kot solist nastopil s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija. Sara Čano se je violončela začela učiti z mamo, Aleksandro Čano Muharemović. Po končanem Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana je vpisala študij na Visoko šolo za glasbo in gledališče v Münchnu pri Julianu Steckelu, zdaj pa nadaljuje študij pri Milošu Mlejniku na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Leta 2017 je v finalu uglednega Mednarodnega mladinskega tekmovanja Čajkovski v Astani igrala Koncert za violončelo in orkester  Édouarda Laloja s spremljavo Eurasian Symphony Orchestra (Evrazijskega simfoničnega orkestra) in si s tem priborila naziv lavreatke kot prva predstavnica Slovenije v zgodovini tega tekmovanja. S komornim godalnim orkestrom Camerata Laibach pogosto nastopa tako kot vodja violončel in kot solistka. Sodelovala je s številnimi mednarodno priznanimi umetniki, med katerimi so Daniel Rowland, Maja Bogdanović, Anthony Hewitt, Jurij Tkačenko, Vladimir Milošević in drugi. Skupaj z Nikolo Pajanovićem, Lauro de Wolff in Rebeko Skok igra v Godalnem kvartetu Opifex, ki je leta 2023 prejel Prešernovo nagrado Akademije za glasbo v Ljubljani.

Aleksandra Pavlovič je tenkočutna, tehnično podkovana umetnica, ki s predanostjo in umetniško dovršenostjo navdušuje kot solistična interpretka in glasbena pedagoginja. Njena izrazna širina, empatija in izrazit občutek do odrskega partnerja pa jo uvrščajo med iskane in cenjene komorne glasbenice in korepetitorke. Po uspešno opravljeni maturi na Gimnaziji Postojna je leta 1997 vpisala študij klavirja na Državnem konservatoriju P. I. Čajkovski v Moskvi. Študirala je pod mentorstvom znamenitih Leva Naumova in Vladimirja Viarda ter leta 2002 z odliko opravila diplomski nastop. Kot najuspešnejša tuja študentka je nato še istega leta vpisala podiplomski študij pri Andreju Dievu in ga prav tako opravila z odliko. Njen obsežni repertoar poleg pianistične literature obsega tudi večino komornih del, napisanih za violino, violončelo in glas, pri čemer redno sodeluje z uveljavljenimi glasbeniki.

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop